Forza Motorsport 6

Forza Motorsport 6 začína poeticky. Možno až netradičný pátos od úvodných chvíľ dáva jasne najavo, že tentoraz to má svoj dôvod. Šestka nemá byť len oslavou okrúhleho výročia série, ale aj tým najlepším, čo sme z nej doteraz mali možnosť vidieť a hrať. Na Xbox One sme už mali dve Forza hry. Tá prvá tu bola preto, aby tu bola. Tá druhá priniesla parádnu festivalovú atmosféru, zábavné jazdenie a krásny otvorený prímorský svet. Teraz tu je hra, ktorá chce zabudnúť na kompromisy a priniesť zážitok, na ktorý čaká každý virtuálny pretekár. A keďže ste pravdepodobne neprehliadli hodnotenie, asi už viete, že sa jej to z veľkej časti podarilo.

Turn 10 sa jednej veci s novou Forzou nevyhnú – porovnaniu s Project CARS. Sú tu aj iné aktuálne hry, napríklad na konzoly sa chystá Assetto Corsa, no je to práve titul od Slightly Mad Studios, ktorý predstavuje priamu a najväčšiu konkurenciu. A kým CARS už od úvodu budilo megalomanský dojem v tom, že ste sa v rôznych možnostiach hry mohli pokojne aj utopiť, tu je to presne naopak. Hru len spustíte a už vás zoberie na krásnu prechádzku mestským okruhom v uliciach Rio De Janeiro, pričom si sadnete za volant nového Fordu GT, ktorý oživuje legendárne meno a pridáva poriadnu dávku moderných technológií a dravosti.

Svoj prvý pretek nemusíte vyhrať. Nie je tu žiadny tlak. Nejde o body, o stotinky, ani o imaginárnu menu. Nepotrebujete predbehnúť priateľov. Musíte si jazdu len a len užiť. Usadiť sa pekne hlboko do sedačky, v rukách uchopiť volant alebo gamepad a ponoriť sa do jednej zákruty za druhou v kľukatých, ale najmä krásnych uličkách mesta, nad ktorým sa majestátne týči socha Krista. Zoznámite sa s ovládaním, jazdným modelom, reakciami hry na ťukance a aj väčšie kolízie. A taktiež nazriete do budúcnosti. Nielenže sa povozíte na vozidle, ktoré sa na trh ešte len dostane, ale taktiež si vyskúšate to, čo má pre vás hra pripravené až v pokročilej fáze kariéry.

Je mnoho možností, ktoré vám umožnia zajazdiť si v novej Forze. No tou najdôležitejšou z nich je práve kariéra. Tá sa v tomto prípade volá Stories of Motorsport a kombinuje progres od obyčajných áut k hyperautám so zaujímavými možnosťami voľby, aby ste si cestu kariérou prispôsobili vlastným chúťkam. Skladá sa z piatich častí, ktorými vás postupne prevedie: Super Street, Sport Icons, GT, Professional Racing a Ultimate Motorsport. V každej z nich musíte prejsť tri série pretekov na postup ďalej. Série sú už dopredu pripravené, ale autá do nich si volíte sami. Nikto vám tak nebráni v tom, aby ste si na náročnú jazdu po amerických okruhoch zobrali Jaguar Type-E, aj keď už nepatrí medzi najvýkonnejšie.

A aj keď to všetko splníte, budete mať za sebou ani nie polovicu z kariéry. Tá je totiž skutočne rozsiahla a rovnako ako pri Horizon 2, aj tu vám môže hroziť, že sa k jej záveru dopracujete až s vydaním ďalšej časti. Je však pravdou, že so stávajúcim systémom prideľovania sérií by vás raz za čas mohla omrzieť a potrebovali by ste od nej prestávku. To tu však nehrozí vďaka Showcase eventom, ktoré si postupne sprístupňujete. Sú to vlastne pozvánky na ďalšie špeciálne preteky rozdelené do niekoľkých kategórií. Nie sú také odviazané ako v podsérii Horizon, takže nečakajte žiadne preteky s vlakom alebo lietadlom, no aj tak zabavia. A rovnako je ich tu obrovská hromada, pričom variabilitou sa pri ich tvorbe nešetrilo.

Niektoré eventy sú kreatívnejšie, iné menej, no každá zo Showcase sérií ponúkne niečo odlišné a každý pretek v rámci série sa zas zameria na iné ikonické (alebo minimálne zaujímavé) vozidlo. Niekedy musíte rozhodnúť, ktoré zo superáut je najrýchlejšie, inokedy zas musíte v dvoch kolách predbehnúť čo najviac starých Mini, no dočkáte sa aj jazdy v moderných elektrických formulách. A osobne som si najviac užil chuťovku z dnes už legendárneho Top Gearu. Tvorcovia relácie a hry opäť spojili svoje sily, aby priniesli špeciálne preteky, kde sa proti vám na štartovacej čiare postaví sám Stigov digitálny bratranec. Jediný rozdiel medzi ním a skutočným Stigom je v tom, že glitch v kódovaní vám umožní poraziť ho.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s